HOME

Co będę robiła w Islandii?? Część 3
Miasta Islandii
1. Stolica kraju –
Reykjavik
co zobaczyć – Austurvöllur. Na główny plac miasta miejscowi lubią przyjść na kawę lub obiad – latem, niezależnie od temperatury, ogródki są pełne. Nazwa Austurvöllur może nieco dziwić, gdyż oznacza „wschodnie pole”, tymczasem plac leży w zachodniej części Starego Miasta, choć rzeczywiście na wschód od miejsca, w którym Ingólfur Arnarson zbudował swoją farmę – podejrzewa się, że właśnie tu uprawiał zboże.

Dziś to miejsce pełne życia: organizowane są tutaj wystawy i happeningi, a także demonstracje. Szczególnie gwałtowny przebieg miały te z 1949 r., gdy część Islandczyków protestowała przeciwko wstąpieniu Islandii do NATO. Plac znakomicie nadaje się do wyrażania poglądów, gdyż po jego południowej stronie stoi parlament i katedra. Pośrodku wyrasta pomnik dłuta Einara Jónsona (1874-1954), przedstawiający XIX-wiecznego przywódcę ruchu niepodległościowego Jóna Sigurdssona (1811-1879). Powstał w 1911 r., a upamiętniony polityk jest jedną z najważniejszych postaci w historii Islandii; dość powiedzieć, że w święto narodowe (17 czerwca) jest także obchodzona rocznica jego urodzin.

Reykjavik co zobaczyć – Althingihusid. W niepozornym budynku z szarego kamienia od 1881 r. mieści się siedziba parlamentu Islandii. Od 1991 r. jest on jednoizbowy i zasiada w nim 63 posłów. To właśnie tutaj zapadały niegdyś najważniejsze dla wyspy decyzje: w 1918 r. podpisano akt unii personalnej z Danią, a podczas II wojny światowej zadecydowano o rozpisaniu referendum dotyczącego ogłoszenia pełni niepodległości. Parlament obraduje od października do czerwca.

Reykjavik co zobaczyć – Dómkirkja. Stojący obok parlamentu niepozorny kościół to luterańska katedra, najważniejsza świątynia w Islandii. Neoklasyczny budynek ukończono w 1796 r., wówczas Rejkiawik ostatecznie przejął tytuł religijnej stolicy Islandii od Skálholt i Hólar. Obecnie ważniejsze msze św. (czy np. pogrzeby) odprawiane są w dużo większym Hallgrimskirkja, jednak co roku otwarciu sesji parlamentu towarzyszy uroczysty przemarsz posłów z katedry do Althingu.

Reykjavik co zobaczyć – Adalstraeti. Ulica biegnąca nieco na zachód od Austurvöllur to serce starego Rejkiaviku. Pod numerem 10 stoi najstarszy dom w mieście, ukończony w 1752 r. Swego czasu mieszkał w nim Skuli Magnusson (1711-1794), który przyczynił się do rozwoju Rejkaviku. Jego pomnik stoi nieopodal, na małym placyku.

Reykjavik co zobaczyć – Reykjavik 871 +/- 2. Jedno z najciekawszych muzeów Rejkaviku – koniecznie trzeba odwiedzić. Podczas budowy hotelu natknięto się na pozostałości starej farmy, możliwe, że należącej do samego założyciela Rejkiawiku. Rok jej powstania ustalono na 871, z dokładnością do dwóch lat, są to zatem jedne z najstarszych zabudowań na Islandii. Hotel ukończono, a w jego podziemiach zorganizowano wystawę, na której można zobaczyć pozostałości budynków. Wykopaliska uzupełniono świetnie pomyślanymi prezentacjami multimedialnymi, dającymi pojęcie o życiu pierwszych osadników.

Reykjavik co zobaczyć – Falkahusid. W tym ładnie odnowionym, pomalowanym na czerwono drewnianym budynku trzymano sokoły złapane dla króla Danii, o czym świadczą rzeźby ptaków na dachu. Obecnie w środku mieści się bar. Dawniej w okolicy stało wiele budynków należących do duńskich kompanii handlowych. Pobliski placyk jest ulubionym miejscem skaterów, a także punktem zbiórek motocyklistów.

Reykjavik co zobaczyć – Tjörnin i okolice . Jeziorko to jeden z centralnych punktów Reykjaviku – ulubione miejsce spacerów. Sadzawka ma połączenie z morzem, gdyż mniej więcej pod Laekjargata płynie potok (obecnie pod ziemią). Znad Tarnin można podziwiać panoramę miasta, które szczególnie ładnie prezentuje się z Tjarnagata lub Sudurgata, biegnących zachodnim brzegiem.

Kierując się na południe, można dojść do Muzeum Narodowego, uniwersytetu i Domu Nordyckiego. Z kolei parę kroków na zachód od jeziora turysta natknie się na stary cmentarz, jedno z najbardziej zadrzewionych miejsc w Rejkiaviku. Nieco dalej wznosi się katolicka katedra. Świątynia z charakterystyczną, płasko zwieńczoną dzwonnicą została konsekrowana w 1929 r. Zaprojektował ją Gudjón Samuelsson, odpowiedzialny również za projekt Hallgrimskirkja.

Reykjavik co zobaczyć – Ratusz. Stojący nad jeziorkiem Tjörnin ratusz jest jednym z najciekawszych przykładów nowoczesnej architektury w Reykjaviku. Budynek wzniesiono w latach 1991- 1992 z inicjatywy Davida Oddsóna, wówczas burmistrza Reykjaviku. Budowla ze szkła i betonu najlepiej się prezentuje od strony jeziora, z którym dobrze się komponuje.

W środku, na parterze, działa informacja, kawiarenka i punkt z dostępem do Internetu. Uwagę przyciąga ogromna makieta Islandii. Organizowane są tu także wystawy sztuki.
2. Większe miasto – Akureyri
Muzeum Przyrodnicze, w którym znajduje się m.in. wypchana alka olbrzymia
Muzeum Mattíasa Jochumssona (autora słów islandzkiego hymnu) urządzone w jego domu na ulicy Sigurhæðir
Muzeum Folkloru prezentujące ogromną kolekcje miejscowych pamiątek, a także fotografie pochodzące z XIX w
Muzeum Międzynarodowej Organizacji Dobrych Templariuszy
Nonnahús, dom autora powieści dla dzieci Jóna Sveinssona
Muzeum Sztuki
Davíðhús, dom poety Davíða Stefánssona z 1944 r.

Húsavík – nieco bardziej na wschód, port rybacki, ośrodek turystyczny z możliwością oglądania wielorybów i delfinów,
wyspa Grimsey – najdalej na północ wysunięta wyspa Islandii, 5,4 km² powierzchni, ludność około 100 osób; wyspę, położoną 3,5 godziny statkiem od lądu, przecina koło podbiegunowe północne,
jezioro Mývatn – czwarte do wielkości jezioro Islandii (37,2 km², największa głębokość – 4,5 m); licznie występujące formacje wulkaniczne, bogactwo różnych gatunków ptaków, raj dla ornitologów, geologów, biologów, wulkanologów,
wodospad Dettifoss – położony w największym w Europie kanionie i jednocześnie parku narodowym – Jökulsárgljúfur. Dettifoss to największy w Europie wodospad pod względem ilości spływającej wody, 45 m wysokości, 100 m szerokości, położony w przepięknym kanionie,
wodospad Goðafoss (wodospad bogów) – w kształcie podkowy; nazwę wziął od bożków pogańskich, których posagi zostały wrzucone do wodospadu, kiedy Althing podjął decyzję o chrystianizacji Islandii,
las Kjarnaskógar – jedno z niewielu skupisk leśnych na wyspie,
Góra Súlur – największa w okolicy góra (1214 m).
Akureyri stanowi centrum turystyczne dla ornitologów, biologów, wulkanologów oraz zwykłych turystów.
W miejscowości znajduje się jedna z dwóch w kraju skoczni narciarskich – Hlíðarfjall.
:)

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Używamy Gravatara w komentarzach - zdobądź swój własny!

XHTML: Możesz użyć następujące tagi: <a href=""> <b> <blockquote> <code> <em> <i> <strike> <strong>